نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران

دشت دریاسر

1395/05/16

دشت دریاسر تنکابن یکی از زیباترین مناطق شمال ایران است که در قسمت جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دوهزار قرار دارد. و به "بهشت اردیبهشت ایران" شهرت دارد.

دشت دریاسر بین ۴ کوه محصور شده است. از سمت جنوب غربی کوه الموت، بلندترین کوهی است که این دشت را احاطه کرده است. در حقیقت این دشت مرزی است که پوشش سبز و جنگلی شمال ایران را به پوشش برفی و یخچالی کوه الموت متصل می کند.

به دلیل موقعیت استراتژیکی این منطقه در فصول مختلف شاهد مناظر کم نظیری هستیم. سطح این دشت در فاصل بهار و بخصوص در اردیبهشت ماه پر از گل های زرد رنگ بابونه می شود که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. از جالب ترین ویژگی های این دشت این است که در کف آن ده ها چشمه وجود دارد و آب از میان سبزه ها به بیرون می جوشد بطوریکه در فصل بهار به سختی می توان مکان خشکی را در دشت پیدا کرد و زیباتر اینکه رودخانه ای پر آب که از ارتفاعات سیالان سرچشمه گرفته است از وسط این دشت وسیع در جریان است. همه این زیبایی ها به علاوه کوههای پوشیده شده از جنگل های انبوه در اطراف دشت و قله سیالان با یخچال های بزرگ که در مقابل خود نمایی میکند شاهد این مدعاست که دشت دریاسر را بهشت اردیبهشت ایران بخوانیم.

همه ساله در اواسط اردیبهشت ماه و با روییدن گل های زرد رنگ، همایش های کوهپیمایی زیادی با حضور گروه های کوهنوردی از سراسر ایران در دریاسر برگزار می شود.

همه ی فصل های دریاسر زیباست . بهار با گلها و چشمه هایش، تابستان با شبهای ستاره باران و شهاب بارانش، پاییز با برگریزان رویاییش و زمستان با کوههای پر برفش.

وجود کوه های تنگ لات خان بن، سیاه کل و کل تلا و درخت های ازگیل و آلوچه جنگلی از دیگر جاذبه های دشت دریاسر می باشد.

مسیر دسترسی به دشت دریاسر تنکابن:

پس از رسیدن به شهر تنکابن در غرب استان مازندران، مسیر "جاده دوهزار" را دنبال کرده تا به دوراهی ای به نام "دوراهی امامزاده قاسم" برسید. در سمت چپ جاده مسیری به سمت دره می رود که انتهای آن به روستای "عسل محله" خواهد رسید. پس از آن باید حدود یک تا یک و نیم ساعت کوهپیمایی کرده و بعد از عبور از تپه ها و چشمه های بین راه به دشت دریاسر برسید.