نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران

روستای فیلبند

1396/05/18

تصویری رویایی از ییلاقی به نام فیلبند در استان سرسبز مازندران

اسم عجیب برای منطقه ای عجیب تر. عجیب از نظر آب و هوا، اگر به فیلبند سفر کنید،‌ مناظری می بینید که شاید به خواب هم ندیده باشید! آری این جا ایران هست. ییلاق فیلبند، یکی از زیبا ترین ییلاق هایی هست که در خاورمیانه با آن برخورد خواهید کرد. سفری به دنیای مه و ابر های سر به فلک کشیده و چمنزارهایی که بوی عطر می دهند.

ارتفاع این ییلاق از سطح دریا حدود ۲۳۰۰ متر است که همین ارتفاع زیاد باعث شده است احتمال رخ دادن پدیده اقیانوس ابر قوت بگیرد. اما اغلب، هواشناسان نمی‌توانند هوای این منطقه را به دقت تشخیص دهند چرا که در روز ممکن است چند پدیدۀ جوی در آن حاکم باشد.

بهترین زمان سفر به این ییلاق فوق العاده زیبا، از بهار تا اواخر مهر ماه هست. اگر می خواهید روش سفر را بدانید،‌ نقشه زیر راهنمای خوبی هست.


نام این ییلاق در اصل فلبند است. فل در گویش مازندرانی به معنای خستگی و بند هم به معنای بندآمدن و نتوانستن است. علت این نام‌گذاری به دلیل ارتفاع بالای این ییلاق و کمرگاه‌های تندی است که عبور از آن را دشوار می‌کرده است.

استفاده از تور های یک یا دو روزه برای سفر به سرزمین ابر ها در ایران، می تواند انتخاب خوبی در تابستان داغ باشد. علت جذابیت این ییلاق فقط دنیای ابر ها نیست، بلکه شاید در طول روز تگرگ، باران، آفتاب  رنگین کمان ۷ رنگ را هم شاهد باشید.