نهاد ریاست جمهوری اسلامی ایران

روستای دهلی یا الیف

1396/10/16

روستای دهلی یا الیف

این روستا در زبان عامیانه مخفف شده و به دهلی تبدیل شده است که هنوز هم در مکاتبات و اسناد به نام روستای الیف می باشد که با قدمت مستند 1000 ساله ، دارای منابع طبیعی ، بکر و بسیار زیبا و نیز دارای آثار تاریخی بوده .

سازه هایی از دوران ساسانی و صفویه و غار هفت تن که غاری بزرگ و تفریحگاهی زیبا در دل کوه سربالشت با چشمه آب شیرین .

بیش از 120 تکه سنگ قبر که قدمت 800 ساله مکتوب دارند . بعضی از آنها 1030 سال و بعضی780 سال و بعضی دیگر از قبرها 450 سال و 250 سال قدمت دارند . نشانه های قبر مربوط به دوران مادها نیز در این روستا کارشناسان کشف نموده اند .

 

خانه های گلی و بافت سنتی روستا مختص گردشگری است. خانه های گلی با پوشش چوب و گل و دیوارهای سنگی و کوچه های تنگ و نا منظم نیز از جذابیت این روستا می باشد . این روستا بافت کاملا سنتی دارد و دارای آثار تاریخی گردشگری چون غار هفت تن -مسجد صاحب الزمان (عج) که دارای معماری دوران صفویه و ساختمان هایی با ساخت و ساز ساسانی دارد و همچنین دارای امامزاده بی بی ماهی و غار اشکفت رنگی می باشد .

 

 

طبیعت بکر و جنگل بادام کوهی به همراه انواع درختان کوهستانی و همچنین دامداری سنتی و زندگی سنتی روستایی از مزیت گردشگری این روستا می باشد .

این روستا گنجینه مردم شناسی دارد که صنایع دستی و آثار تاریخی و کشاورزی و ظروف آشپزخانه قدیم و لباسهای محلی گذشته نیز در معرض دید عموم قرار داده است .

توجهی به این روستا نشده و مهاجرت آن بسیار است به نحوی که این روستا سال 1340 دارای 780 نفر جمعیت بوده و الان 200 نفر جمعیت دارد.